Korálovec ježatý podpoří přirozenou obranyschopnost a nabízí mnohem více 5/5 (3)

Korálovce ježatého využívá tradiční čínská medicína nejen pro pomoc nervové soustavě, ale také trávicímu systému a imunitě. Vzhledově zajímavá houba dosahuje i dobrých výsledků při testování.

Vzácná houba s neobvyklým vzhledem

Korálovec ježatý, Hericium erinaceus nebo také Lví hříva. To všechno jsou názvy pro vzácnou houbu, která má velmi neobvyklý vzhled. Trochu připomíná mořský korál a tradiční čínská medicína ji využívá nejspíš už od časů dynastie Šang (1600–1046 př. n. l.). Kromě tradiční čínské medicíny prý využívali korálovec ježatý indiáni pro zastavení krvácení.

Významná léčivá houba

Roste hlavně ve hnijícím dřevě, případně v poraněných místech starých dubů a buků nebo na ležících kládách. Nejprve je plodnice bílá, později zrůžoví nebo zežloutne, až nakonec dostane rezavě hnědou barvu. Na povrchu má 2-5 cm dlouhé bílé rozčepýřené třásně. Kromě toho je pro korálovce ježatého typická bohatá a příjemná vůně.

V zemích Orientu patří mezi oblíbenou kulinářskou lahůdku, především pro chuť připomínající kokos. V Evropě tuto houbu můžeme najít jen zřídka.

Specialista na neurologické problémy, trávicí potíže a na imunitu

Hericium erinaceus patří, podobně jako další medicinální houby, mezi zdroj glukanů – polysacharidů, které jsou schopny stimulovat činnost buněk imunitního systému. V případě korálovce ježatého je důležitá podpora mentálních funkcí a pomoc při řešení neurologických problémů. Pomáhá s regenerací mozkové tkáně. Bývá doporučován při roztroušené skleróze, demenci, Alzheimerově chorobě, Parkinsonově chorobě, neurastenii nebo neuropatii. Hodí se i jeho schopnost podpořit paměť a soustředění, při čemž pomáhá látka zvaná erinacin.

Kromě toho prospívá při trávicích potížích různého typu – ať už je to gastritida nebo žaludeční vředy. Korálovec ježatý má také protirakovinné účinky, přičemž významný je hlavně při zdolávání nádorů horní a střední části trávicího traktu a jater. Dobrých výsledků se také dosahuje i v případě žaludeční bakterie Helicobacter pylori. Hericium působí také jako antioxidant.

Vliv hericia dokládají také různé studie. Ať už je to prokázání schopnosti obnovovat myelinové pouzdro, které chrání nervové buňky, což se využívá třeba při roztroušené skleróze, nebo schopnost snižovat koncentraci lipidů v krvi (vliv na aterosklerózu).

Hericium erinaceus a jeho cenné látky

Kromě důležitých glukanů obsahuje korálovec ježatý také minerály a vitamíny. Za zmínku stojí hlavně fosfor, sodík, draslík, hořčík, vápník, zinek, selen, měď. Z vitamínů jsou to pak především vitamíny skupiny B a vitamín D. Z dalších látek je třeba zmínit terpeny, fenoly, aromatické sloučeniny a steroidní sloučeniny – sloučeniny s cholesterolovým jádrem. Nechybí ani kvalitní aminokyseliny a bílkoviny.

Přestože u nás korálovce ježatého v přírodě téměř nenajdete, je k sehnání v podobě doplňků stravy. Dobré je, aby takovéto produkty obsahovaly alespoň 40 % polysacharidů a obešly se bez konzervačních a přídatných látek.

Znáte korálovce ježatého? Vyzkoušeli jste už jeho účinky? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte článek