Kortikoidy – nežádoucí účinky – alternativy Zatím žádné hodnocení článku.

Nežádoucí účinky kortikoidů lze zahrnout do seznamu nemocí. Kortikoidy jsou extrémně účinné, ale velmi zrádné léky používané u mnoha chorob. Lze říci, že kortikoidy taková smlouva s ďáblem. Velmi rychle a účinně pomáhají, ale musí se za to zaplatit vznikem nežádoucích účinků. Kortikoidy jsou synteticky vyráběné steroidní hormony podobné hormonu kortizolu, který se vylučuje v kůře našich nadledvin. Kortizol a jeho deriváty působí v těle jako stresové hormony, které umožňují přizpůsobovat se dlouhodobému stresu. Kortikoidy působí na přerozdělování tělesného tuku, zvyšování hladiny krevního cukru a tlumení imunitního systému.

Jaké mají kortikoidy nežádoucí účinky?

Nežádoucí účinky kortikoidů lze zahrnout do seznamu nemocí. Kortikoidy jsou extrémně účinné, ale velmi zrádné léky používané u mnoha chorob.
Lze říci, že kortikoidy taková smlouva s ďáblem. Velmi rychle a účinně pomáhají, ale musí se za to zaplatit vznikem nežádoucích účinků. Kortikoidy jsou synteticky vyráběné steroidní hormony podobné hormonu kortizolu, který se vylučuje v kůře našich nadledvin. Kortizol a jeho deriváty působí v těle jako stresové hormony, které umožňují přizpůsobovat se dlouhodobému stresu. Kortikoidy působí na přerozdělování tělesného tuku, zvyšování hladiny krevního cukru a tlumení imunitního systému.

Lékové kortikoidy

Lékové kortikoidy jsou tak populární, právě protože dokážou tlumit imunitní systém. Imunitní systém chceme tlumit buď u závažnějších alergických projevů (astma, anafylaktický šok) u autoimunitních chorob a jiných nemocí. Zejména u alrgií a autoimunity nacházejí kortikoidy největší využití. Kortikoidy tlumí imunitní reakci na mnoha úrovních a mohou tak zablokovat silnou autoimunitní či alergickou reakci.

Nadměrné množství kortikoidů může vznikat v těle nadměrnou funkcí nadledvin (například nezhoubný nádor nadledvin produkující kortikoidy). Kortikoidy lze dodávat do našeho těla prostřednictvím léků. V každém případě mají vysoké dávky kortikoidů  mnoho nežádoucích účinků, které by se daly shrnou pod pojem Cushingův syndrom.

Úskalí léčby kortikoidy:

 1. Je třeba chápat, že kortikoidy u autoimunitních nemocí i jiných chorob nezasahují příčinu onemocnění, pouze blokují imunitní systém poškozující tělo pacienta. Kortikoidy tedy neléčí příčinu nemoci. Po nasazení kortikoidů projevy nemoci sice velmi rychle ustoupí, ale po vysazení kortikoidů se vracejí.

 2. Při dlouhododbém užívání kortikoidů je nelze náhle vysadit. Mohlo by to pacienta ohrozit na životě. Nadledviny při přísunu kortikoidů zvenčí je přestanousmi vyrábět. Člověk se náhle ocitne bez kortikoidů a to ho může usmrtit. Kortikoidy se po dlouhodobějším užívání musí vysazovat postupně.

 3. Protože Kortikoidy utlumí imunitní systém činí člověka náchylného k infekcím i ke vzniku nádorových onemocnění. Proto se neustále hledají léky tlumící imunitu selektivně a ne celkově.

 4. Kortikoidy s sebou nesou riziko vzniku příznaků Cushingova syndromu.

K těmto příznakům patří:

 a) Změna rozložení tělesného tuku a obezita – Tuk se hromadí v obličeji a na břichu. Vzniká typický obézní měsícovitý obličej a velké břicho s relativně tenkými končetinami.

 b) Zvýšení hodnoty krevního cukru – Může vzniknout obraz cukrovky 2. typu.

 c) Poškozování kůže – Kortikoidy mají velmi negativní vliv na tvorbu kolagenu. Kůže praská a vznikají v ní temně fialové kožní praskliny – strie (typicky na břiše). Kůži při dlouhodobějším užívání narušují i kortikoidy v mastech. zde je ovšem oblast poškození vázaná na místo aplikace masti.

 d) Zvýšení krevního tlaku – zrychluje rozvoj aterosklerózi a její komplikace

 e) Žaludeční vředy – Kortikoidy zabraňují tvorbě ochranného hlenu žaludku. Žaludeční kyselina chlorovodíková, pak poškozuje žaludeční stěnu. Obzvláště pokud kortikoidy kombinujeme s nesteroidními antirevmatiky (léky na bázi aspirinu, paralenu, ibuprofenu apod.), tak je riziko vzniku žaludečních vředů velmi vysoké!

 f) Osteoporóza – Kortikoidy mají vliv i na kosti a jejich dlouhodobé užívání způsobuje projevy  této nemoci.

Tradiční čínská medicína nahrazuje kortikoidy Cordycepsem

Pro správnou hladinu a využití kortikoidů vytvářených vlastním organismem je třeba, aby správně fungovali nadledvinky, kde k jejich produkci dochází. Nadledvinky jsou součástí okruhu ledvin. Jako hlavní tonikum a opraváře ledviny používá čínská medicína jednozančně Cordyceps.

Coprdyceps totiž dokáže obnovit nerovnováhu, nadledvinek ke které dochází při dlouhodobé zátěži stresem. Například když voják nemůže odejít z bitvy nebo když je dítě vystavováno domácímu násilí. V takovém případě dochází k trvale zvýšené hladině kortisolu v těle. Vzhledem k vzájemné provázanosti testosteronu a kortisolu je tvrale snížena hladiny testosteronu se vemi negativními dopady.

Cordyceps má rovněž účinky podobné kortikoidům, ovšem bez  nežádoucích vedlejších účinků na zdraví člověka, čímž se stává opravdu unikátním bylinným prostředkem. Další velkou předností Cordycepsu je fakt, že jej lze užívat dlouhodobě a to bez rozdílu pohlaví a věku, aniž by byly pozorovány vedlejší účinky.

Ohodnoťte článek